Sosyal Medya Hesaplarımız

ALES – DGS – DHBT

Anasayfa » ALES – DGS – DHBT

ALES ( Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı )

ALES, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte ve yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Uzman Kariyer Eğitim Kurumları ALES kursları yetkin eğitim materyali, özgün yayın anlayışı ile sizi sınava hazırlar. Uzman eğitim kadrosu ile başarıya hazırlanın.

Sayısal-1 Testi Sayısal-2 Testi Sözel-1 Testi Sözel-2 Testi
Sayısal Puan 0,350,350,30
Sözel Puan 0,200,400,40
Eşit Ağırlıklı puan 0,400,200,40

DGS (Dikey Geçiş Sınavı)

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) önlisans mezunlarının 4 yıllık lisans eğitimine geçiş yapabilmek amacıyla girdiği ve her yıl ÖSYM tarafından düzenlenen sınavın adıdır. Sınav sözel ve sayısal sorulardan oluşmaktadır. Sınav’da puan hesaplaması sınava giren kişi sayısına gören değişen katsayılar üzerinden yapılmaktadır. Kontenjanların belli branşlarda oldukça sınırlı sayıda olması sınavda her sorunun önemini artırmaktadır. Lisans bölümlerinin puan belirlemesi sınava katılan adayların tercihlerine göre belirlenmektedir.

Önlisans eğitiminize lisans eğitimi ile devam etmek için Uzman Kariyer Eğitim Kurumları`nda açılmış bulunan DGS kurslarına müracaat ediniz. Öğrenci odaklı eğitim yaklaşımı ve özgün yayın anlayışı ile başarmak sizin elinizde.

Sayısal Testi Sözel Testi ÖBP
DGS Sayısal Puan 30,600,60
DGS Sözel Puan 0,6030,60
DGS Eşit Ağırlıklı puan 1,81,80,60

DHBT ( Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi)

Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmetleri alanında görev almak isteyen adayların KPSS ile birlikte girmesi gereken sınavdır. DHBT de ortaöğretim / ön lisans / lisans düzeylerinde yapılmaktadır.

Sınava katılacak adayların ilgili yıl, bu sınava katılacakları öğrenim düzeyi ile aynı öğrenim düzeyinde yapılacak KPSS’ye girmeleri ve KPSS’de puanların hesaplanmasına yönelik koşulları karşılamaları gerekmektedir.

Sınav konuları: Sınavda adaylara, çoktan seçmeli 40 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanmaktadır. Testte yer alan ilk 20 soru (DHBT-1) temel din bilgisi sorularından oluşmaktadır ve tüm öğrenim düzeyleri için ortaktır.

DHBT-1 Konu Başlıkları: İslam İnanç Esasları, İslam İbadet Esasları, Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi), Siyer, İslam Ahlakı

İkinci 20 soru (DHBT-2) adayların öğrenim düzeyine göre farklılık göstermektedir. Bu sorular, lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat Fakültesi müfredatını, ön lisans düzeyinde sınava katılacaklar için İlahiyat ön lisans programı müfredatını, ortaöğretim düzeyinde sınava katılacaklar için İmam Hatip Okulları müfredatını içeren sorulardan oluşmaktadır.

DHBT-2 Konu başlıkları: Tefsir, Fıkıh, Hadis, Akaid & Kelam , İslam Tarihi, Dinler ve Mezhepler Tarihi Dini Hitabet

KPSS
Genel Yetenek
KPSS
Genel Kültür
DHBT-1 DHBT-2
KPSSP122
(Ortaöğretim düzeyi)
0,150,150,300,40
KPSSP123
(Ön lisans düzeyi)
0,150,150,300,40
KPSSP124
(Lisans düzeyi)
0,150,150,300,40

Adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanlarının hesaplanabilmesi için DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girmiş olması ve bu düzeyde yapılan KPSS Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testinde ve DHBT’de en az bir işareti olması gerekir. DHBT’ye girdiği öğrenim düzeyi ile aynı düzeyde KPSS’ye girmemiş adayların veya aynı düzeydeki KPSS Genel Yetenek Testi ile Genel Kültür Testinde en az bir işareti olmayan adayların KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları hesaplanmayacaktır.

ALES DGS DHBT kurs fiyatları ve eğitim sistemimiz hakkında bilgi almak için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz. Yetkililerimiz en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.

    Hangi kursumuz hakknda bilgi almak istersiniz

    ×